MOJE POKUSY S BARVENÍM

OLŠINKY STARÉ - SRPEN 09

Konečně něco jiného než žlutá:-) Pěkné odstíny hnědé se mi povedlo získat z loňských (takových těch černých, seschlých) plodů olše. Jejich výhodou je, že često ježí na zemi a navíc semínka jsou již dávno vypadaná, člověk nemusí mít černé svědomí, že brání olši v rozsévání potomků.
Takovéto tvrdé části rostlin je třeba neprve dlouho (aspoň přes noc) louhovat. Všechny barvící lázně (kroně první v levo), vznikly hodinovým považením olšinek a pak louhováním přes noc. Vznikl hodně tmavý roztok, který byl dále upravován přidáním mořidel.
Zajímavé je , že jsem o olšinkách jako látku barvícím materiále nenašla žádnou zmínku. Přitom jejich barvivost je nepochybná, protože se používaly k výrobě inkoustů.

BŘÍZA LIST - SRPEN 09

Ačkoliv jsem bříze příliš nevěřila, přinesla nad očekávání dobré výsledky. Jen ta zelená (měla to být tmavozelená) je spíše šedozelená (podle mě je to šedá, ale najdou se lidi, co jsou ochotní mě přesvědčovat, že je to zelená;-), ale i tak. A na závěr velké + březových listů - dá se barvit i sušenými:-)
BEZ ČERNÝ LIST - SRPEN 09
Tedy musím říct, že pro mě bezinkový list byl velikým yklamáním - našla jsem totiž spoustu nových kombinací mořidel uváděných právě u bezinky a tak jsem se těšila na slvělé úspěchy - nebylo by přece tolik zmínek a kombinací, kdyby to nevedlo k úspěchu. Opak je pravdou. Výsledkem barvení bezinkou je jen pár umazaných hadříků. Možná k tolika kombinacím nevedly úspěchy, ale právě zoufalství...
Co je ale u bezového listu zajínavé je reakce kamence a zelené skalice. Neobvyklé.

RÝT ŽLUTÝ NAŤ - ČERVENEC 09

Tak tohle má být prý tradiční barvířská rostlina. Nic lepšího se mi z ní nepodařilo dostat, snad jen mírně zašedlou látku, při troše optimismu. Ještě horší než bez. Já fakt nevím, možná nějaká zásadní chyba? Ale v čem, byly použity postupy jako u předchozích barvení...

KOPRETNA VRATIČ - ČERVENEC 09

Cílem tohoto barvení bylo vyzkoušet co dokáže vratič s nejrůznějšími mořidly. A pak také, zda je výrazný rozdíl, pokud barvím jen květy n. celou natí. Výsledek hovoří sám za sebe:-)
Poměrně překvapující je pro mě hezká zlutá, které se dosáhne barvením pomocí modré skalice. Jen mě trochu mate, že podle návodu to měla být hráškově zelená. Lehce naoražovělého odstínu se mi povedlo s použitím kamence a sody. No a zelená skalice již tradičně nezklamala - místo zelené tu máme jakousi vyblitě šedou. Prostě ji asi neumím používat:-/

ZIMA 2007/08

Všechno barviva dostupná v zimě. Z ptačího zobu se používají bobulky, které dlouho zůstávají na keřích. Ptačím zobem jsem barvila na Silvestra:-) Než se rok s rokem sešel, už byla na světě krásná modrá.
Cibuli jsem dělala na nový rok. Ta šedivá měla být hnědá, ale poněkud jsem to přehnala s mořidlem. Mořit skalicemi mi popravdě příliš nejde:-/ No, stejně jsem klubíčko použila, co s ním taky.





A tady je popruh co jsem s z klubíček ukaretkovala a několik let používala. Pro srovnámí jsou na něm rozprostřené provázky, které se k ničemu nepoužívaly, ba ve tmě (či aspoň ve stínu) ležely. Jak je vidět, modrá trochu bledne a šedne, ale žádné drama to není. Barva je vcelku vcelku stálá, což je u antokyanového barviva malý zázrak.

BARVENI VLNY 07/08

Pokud se barví neučesaná vlna, obarví se nerovnoměrně (jako u chomáčků barvených cibulí a hadincem). To ale vůbec nevadí. Po rozčesání se jednotlivé části vlna smíchají a získáme rovnoměrnou barvu (jako u ptačího zobu, kde už je chomáček rozčesaný)
U chomáčku ptačího zobu je pozoruhodné to, že ačkolin byl použit navlas stejný postup (dokonce tatáž barvící lázeň) jako u barvení lnu o obrázek víš, tady nevyšla barva modrá, ale zelená. Je to dáno přirizeným žlutým zabarvením vlny. Modrá a žlutá jak známo dává zelenou. Ale bylo to pořádné překvapení, když jsem vlnu vytáhla z barvící lázně:-)

LÉTO 2007

Barvila jsem s Wanyankou na táboření. Pěkně v kastrólku nad ohněm. Sbíraly jsme co jsme našly a zkoušely z toho vyrazit nějakou barvu. Zelená se nám vůbec nepovedla. To měla být ta kopřiva a podběl. Zato hnědé nám šly výborně:-)