Česnáček je bylina, která se fotí velmi špatně. Ale snad je alespoň něco vidět.
ČESNÁČEK LÉKAŘSKÝ
Alliaria officinalis

 Tohle je skvělá salátová zelenina, kterou můžeme pojídat od prvních náznaků jara a do začátku léta. Roste v křovinách, u cest, ve světlých lesých, u plotů, na lukách. Je z čeledi brukvovitých a brzy na jaře tvoří listové růžice. Pokud ho poznáte, můžete začít konzumovat, ještě dřív než se většina stromů olistí. Má mírně česnekovou chuť a po dlouhé zimě je to prostě lahoda. Pak je najednou spousta jiných věcí k jídlu a tak si ho člověk všimne až když se česnáček vytáhne a rozkvete. Chutná pořád po česneku a pořád není k zahození. Dorůstá výšky 10 - 40 cm a kvete bíle. Jak začnou letní vedra začne žloutnout a už se k jídlu příliš nehodí. Nadzemní část záhy odumře a potkáme ho zase až na jaře.
Listzy používáme při přípravě jarních salátů, případně do nádivek, špenátu. Lépe kombinovat s jinými bylinami. Obzvlášť pro ty co nemají rádi česnek kdykoliv a v jakémkoliv množství. Semena se dají použít jako koření.Detail květu. A vlastně i horních listů:-)

Hořčice
Začátkem léta dozrávají v šešulích semena česnáčku. Když jsou zralá, jsou černá a můžeme z nich vyrobit hořčici tak, že je nahrubo roztlučeme a utřeme s trochou octa a soli.