HASIVKA ORLIČÍ
Pteridium aquilinum

Kapradina. Porůstá celé lesní mítiny. Nejdřív malými, stočenými listy, které jsou doré do salátu. Bledá zeleň víly, která se právě vyhoupla na palouk. V této fomě - neúplně rozvinutých listů, je vyhlášenou pochoutkou v Číně. Prý tam obcházení staré zarostlé zahrady a sbírají výhonky, aby s nimi později spěchali na trh. Prý je jedí i indiáni při lovu. Ukusují to co lovený srnec, takže splynou s jeho pachem. Kdo ví, třeba ano.  Nicméně, ať je to jakkoliv lahodná rostlina, je třeba ji před jídlem namočit přes noc do vody s popelem, čímž se odstraní volná kyselina taninová. Výhonky se sbírají do výšky zhruba 36 cm.


Hasivky nejsou žádný mrňky;-)

Jak poznat hasivku? Prý má na řezu stonkem vidět orla. Nevím, nezkoumala jsem to. Hasivka se pozná i tak snadno. Jen málokterá kapradina u nás má listy dvakrát zpeřené. A jen málokterá dosahuje takových rozměrů. Tak jen si prostudujte naše kapradiny, aby až příště vyrazíte do lesa jste mohli ochutnat i tuhle pochoutku.
Pak ale skončí období zeleninových hodů. Hasivka vyroste, rozvine svoje listy. Je to veliká kapradina a roste povětšinou ve skupinách. V Anglii jsem ji viděla tvořit celé porosty. Při cestě po pobřeží, po pravé straně útes, na levo pastviny s trávou a ovcemi a hlohy zaplňovala každé vlhčí údolí. Kolik tam mají na jaře téhle podivné zeleniny. Jen jestli jí jedí:-)

krajinka
Na pobřeží u Robinhoods' bay roste hasivek
nepočítaně. Nikde jinde jsem neviděla
tolik hasivek pohromadě a ještě navíc
v otevřené krajině.

Oddenky se prý dají semlít na mouku. Vykopat očistit, usušit, rozemlít. Po celý rok.
Na podzim začnou listy schnout. Vzpomínám ráda na jeden výlet.... palouček podrostlý hasivkou, již zhnědlou podzimem. A pod ní spousty hříbků. A nad ní žluté podzimní slunce. Těch podzimních vůní. A těch hub, co jsme si přivezli domů:-)
Hasivka je užitečná i napodzim. Dají se jí vystýlat lesní sluje, doupata ve skalách. I Dany, můj oblíbený camp je jí vystlaný. Hasivkou a bukovým listím. Je měkké a ráno ho pak máte všude. A někdy i doma. Mám ráda, když ze zpsacáku zavoní kouř a vypadne poslední lístek.... vzpomínka než zase půjdu navštívit, ten kouzelný kraj.