KARETKOVÁNÍ - VZORY

Takhe stránka je jakousi inspirací. Pod jednotlivými obrázky se skrývají rozkresy jednotlivých vzorů a otáčecí rytmus.

Pro vysvětlení obrázků, které mají osvětlit navlečení nití do karetek:
ZÁKLADNÍ VZORY
V tomhle sloupečku se nacházejí jednoduší vzory - vznikají tak, ze otáčíte najednou všemi karetkami. Jedinou složitostí jsou změny směru otáčení. Vřele doporužuji pro procvičení základů karetkování.
NĚCO PRO POKROČILEJŠÍ
V tomhle sloupečku se nachází již složitěší vzory. U různých skupin karetek budtete muset měnit směr otáčení karetekv různou dobu. Ale pokud si označíte karetky, tak ani tyhle vzory nejsou nijak těžké. Je ale lepší mít za sebou již několik vzorů jednoduších, aby člověk věděl, co od karetkování  může čekat.
Není nic jednoduššího. Navlečete a karetkujete. Tenhle vzor se otáčí stále stejným směrem. Nevýhodou všech takovýchto vzorů je, že se osnovní nitě sině zakrucují.
Tenhle vzor je velmi efektní, ale zároveň také jednoduchý. Změny směru otáčení jsou pravidelné a tkanice přibývá jedna radost. Navíc nemusíte věčně rozplétat osnovní nitě:-).
Jeden z prvních vzorů, který jsem dělala. Jeho výhodou  je, že se při tkaní nezamotávají osnovní nitě. A na to jak je jednoduchý vapadá velmi pěkně. Pokud by vám vadily červené tečky nad žlutými vlnovkami, můžete zněnit barvu útku. Jenže pak zase budete mít jinak barevnou tečku nad červenou vlnovkou, která navíc nebude tak elegantně zakulacená.
Rybičky jsou poměrně oblíbené. Jediným úskalím by mohla být nepravidelná změna otáčení. Buď musíte umět počítat a nebo stačí, pokud se budete dívat. Ze vzoru je jasně vidět, kdy volá po změně otáčení.
Tenhle vzor mi dal docela zabrat - na to jak je jednoduchý. Zase jednou jsem se poučila, že je dobré mít při ruce rozkres navlečení a že není od věci si označit karetky. Ale rozhodně není potřeba se ho bát.
Tenhle vzor vychází principem z toho předchozího.  Mě osobně se dělal o něco líp i když má o něco víc otáčecích skupin.
Liána. Vypadá složitě, ale ve skutečnosti to vůbec není tak strašné.
Tohle je můj oblíbenec. Byl to první, opravdu složitý vzor, co jsem dělala. Připomíná mi košíkářskou vazbu;-)
Čtyřlístek je vcelku jednoduchý, jen změny směru otáčení  po dvou otočkách nepatří mezi to bez čeho bych nemohla být;-)
Poměrně známý vzor, krerý je doložen z Birky.