KOPŘIVA DVOUDOMÁ, K. ŽAHAVKA
Urtica dioica, U. urens

Je to rostlina, kterou všichni známe. Asi hlavně proto, že je to rostlina, která následuje lidská sídliště. Vyhledává narušená stanoviště se zvýšeným obsahem dusíku. A právě na ty je člověk machr. A tak ačkoliv je to tradičně rostlina rumištní, rostoucí podél cest, najdeme ji leckde.
Známe dva druhy. Prvním je mohutná kopřiva dvoudomá. Má podstatně větší vzrůst, delší květenství a srdčité listy, oproti menší kopřivě žahavce, která má listy víceméně oválné. Pokud je ale nerozlišíte, tak je to jedno. Jíst se dají totiž obě a obě vás kvalitně popálí.Proč vůbec taková kopřiva pálí? Chce se bránit spásání a ujídání a dělá to prostřednictvím tzv. žláznatých chlupů. Takové chlupy jsou duté, uvnitř s kyselinou křemičitou. Chlup je u vrcholu ztenčen působením této kyseliny a tak se při doteku snadno ulomí. To co vás popálí je vyteklá kyselina křeničitá. Kyselina se dá snadno zneutralizovat - potřete si popálené místo rozemnutým listem jitrocele.
Kopřiva je poměrně všestraná rostlinka. Dá se použít jako hnojivo, můžeme z ní získat textilní vlákna na oděv (jak ostatně všichni víme z pohádky o sedmi krkavcích;-)), můžeme s ní barvit,  můžeme jí jíst a má i použití ve fytoterapii.
Co se týce jídla, tak používáme mladé listy, pokud bychom je chtěli jíst syrové, tak je před jídlem alespoň spaříme, aby přestali pálit. Z kopřivy můžeme připravit špenát. Nasbíráme kopřivové listy a dále připravujeme jako standartní špenát. Já ji ale kombinuji většinou s jinými bylinami v poměru 1:1, protože když jím špenát pouze z kopřiv, mám pocit jako by mi mezi zuby skřípal písek. Dále se dá použít jako součást salátů, můžeme ji rozvařit na pyré a nebo jí přidat do nádivky či polévky.


Použití v domácnosti

Vynikající hnojivo z kopřiv
Velkou nádobu n. sud zaplňte kopřivami, zalijte vodou a přikryjte. Za dva týdny bude již obsah "pracovat", proto jím občas zamíchejte. Je to tak silné dusíkaté hnojivo, že stačí 1 l nálevu na 10 l vody. Působí dobře na zeleninu, jahody i straomky.


Barvení
Níže uvedené údaje jsou jen teorie. Mě se je nikdy v praxi ověřit nepovedlo a většinou mi vyšla ušpiněná látka. Ale kamarádce se kopřivou dařilo barvit skvěle. Tak nevím...
  • nať s kamencem dává žlutou
  • nať s modrou skaůicí dává zlatozelenou barvu