KOŽENÉ LÁHVE

Na téhle stránce najdete fotky reálných lahví i jejich náčrtky a "střihy" k jednotlivým tvarům. Nejde o to je otrocky dodržovat, jsou tu spíše pro inspiraci. Vaší fantazii se meze nekladou a kůže je poměrně dobrý, tvárný materiál.
Jo a přerušovaná čára by měla naznačovat šev.
LÁHEV "BROUK"

Její tvar i s dírkami  na zavěšení (oči) mi tak trochu připomínají broučka:-)
Je to asi nejjednodušší láhev jakou si můžete udělat. Skládá se pouze ze dvou dílů, které sešijete k sobě. Šití je snadné, děje se "naplocho". O to namáhavější je nacpávaní lahví pískem, protože až to jí dá tvar. Trošku problém je , že jak pěchujete písek, zároveň zplošťujete dolní okraj. Chce to chánit aspoň pořádným kusem hadru.


Tak tohle je mnou vyrobená krasavice:-) Voda z ní voní krásně po včelím vosku.


Jelikož je těžké odhadnou, jaký ojem bude mít láhev, pokud ji děláte poprvé, rozhodla jsem se uvést základní roměry, pro lepší  orintaci. Půměr hrdla po vytvrzení byl 3,5 cm a objem lahvinky je 2.7 l.
Při nadívání pískem se do ní vešlo něco přes 5 kg písku.

Obrázek z nížky vikingové od Nurmana Schulze & Verhulsdonka
Je tu vidět trošku jiné pojetí uší než na náčrtku a také zajímavá lahev hranatého tvaru.  LAHEV SE DNEM

Vypadá podobně jako předchozí, jen nemá dno zakulacené, ale uřízlé a má tam vsazené dno. Vypadá to moc pěkně a je to asi vcelku praktické - můžete si láhev postavit. Pěchování písku musí být alespoň z počátku jemější, jinak by to dno začalo být vyboulené na nevhodnou stranu.


Obrázek z nížky vikingové od Nurmana Schulze & Verhulsdonka
Trošku prostorovější pohled než ten z náčrtku. Snad do věci vnese jasno:-)
SOUDKOVITÁ LAHEV

Tak tohle je tak trochu inovace. Tenhle tvar je prý rekonstruován dle nálezu v Londýně někdy z 1350-1400 a používala ji pravděpodobně těžká pěchota. Vešlo se do ní 1,7 l vody. Je dělána ze tří dílů, stejně jako předchozí láhev. 
Dále je doložena ikonograficky z 15. st z Francie (viz. obr. v levo)


Kožené láhve se někdy zdobily rytím a nebo vypalováním, jak je vidět i na téhle lahvi.
(z  
http://www.maryrose.org)

 Hunters pausing for refreshment, Gaston Phoebus, Book of the Hunt
France, Paris, 15th Century.
Ikonografický doklad soudkovité láhve z knihy o myslivosti z 15. st. Dole výřezy dvou detailů lahví, celkem jsou na obrázku čtyři - najdete je všechny?;-)