KOŽENÁ LÁHEV

Co budeme potřebovat:
Materál:
2 mm tlustá kůže (vepřovice), lněná nit, včelí vosk (něco přes půl kila), kousek dřeva jako zátka, řemínek na zavěšení lahve

Nástroje:
řezák, ostrý nůž, malé kleště, průbojník, šídlo, 2 jehly, 2 x hrnec (na vodní lázeň musí být jeden větší a druhý menší, do většího nalijeme vodu, dáme do něj ten menší hrnec s voskem - vosk tak můžeme roztavit bez rizika připálení), asi 5 kg písku (záleží na velikosti lahve), trychtýř, troubu

Nejprve si zhotovte šablony, podle toho jak by jste chtěli aby vaše čutora vypadala. Inspirovat se můžete zde. Jak vidíte, tvarové možnosti lahví jsou rozmanité a inicativě se meze nekladou:-) Při navrhování vlastního tvaru nezapomeňte na úchyty pro řemen na zavěšení.

Pokud již máte šablony, obklreslete jednotlivé díly na kůži vyřízněte je řezákem.

Nyní jednotlivé díly sešijte voskovanou nití. Je potřeba kůži namočit a sešívat vlhkou, aby k sobě díly přiléhaly. Po přišití se kůže stáhne k sobě a švy se tak více utěsní. Nezapomeňte důkladně utahovat. Šijeme vždy tak, aby švy byly nejméně 0,5 cm od okraje. Před přišitím uděláme v kůži otvory šídlem, ale co možná nejmenší. Jehlu jimi protahujeme pomocí kleští. K sešití používáme sedlářský steh.

Po sešití dílů začistěte hrany, tak aby byly stejnoměrně zahnuté  a seříznuté (švy nesmí být těsně při okraji!!!) Udělejte díry na zavěšení a také je obšijte. Důkladně si lahev prohlédněte a dodělejte poslední úpravy. Po nacpání pískem se již budou dělat špatně a po vytvrzení to již bůbec nepůjde - kůže bude tvrdá a lámavá.

Kůži znovu důkladně namočte a v nitřek naplňte pískem. Snažte se do ní dostat co nejvíc písku. Chce to z části násilí, z části cit. Pěchováním písku můžete ovlivňovat tvar budoucí lahve.  Do hrdla lahve pak dejte kus kulatého dřeva, kreý ovšem musíte nejdřív zparacovat na nálezité rozměry. Neváhejte použít kladivo k namlácení do otvoru;-)

Nyní kůži vytrvďte. Čutoru naplněnou pískem vložte asi na 5 min do nádoby s horkou (nikoliv vroucí!) vodou. Ihned po tom  vložte lahev do předehřáté trouby, kde by při teplotě 80 °C měla během několika hodin úplně proschnout. (Délka schnutí záleží hlavně na objemu lahve a také na hrubosti písku. Objem lave 2,5 l mi trvalo vysušit skoro 5 hodin, menší lahve budou rychleji). Lahev při tom musíte často obracet z jedné stany na druhou.

Když je láhev suchá, vyndejte ji z trouby a nechte vychladnout. Pokud byla láhev i písek dobře vysušeny, půjde písek vysypat bez problémů. Zatímco jde špunt za tepla vyndat velmi obtížně, pokud necháte lahev vychladnout, půjde ven téměř bez námahy.

Nyní lahev vylijte včelím voskem. Vložte ji nejprve znovu do trouby, opět při 80°C, aby se odstranily poslední zbytky vody a kůže se zahřála. Vosk zahřejte ve vodní lázni tak, aby se rozpustil. Potom voskem naplňte lahev, pomalu otáčejte a postupně vosk vylévejte, tak aby vosk pokryl celý vnitřek lahve (jako u glazování keramiky) - nebo můžete zacpat otvor a lahev s voskem důkladně protřepat a potom vylít. Pozor, horký vosk bude cákat mezi švy, takže pozor na oblečení a další věcí!!

Vosk bude v lahvi chladnout asi 10 min. Potom opět vlijte zbytek horkého vosku a  stejným způsobem vylijte a nechte schnout - celé to opakujte, dokud nebude čutora těsnit. Většinou to bývá napočtvrté. Na závěr naneste horký vosk i na povrch lahve, čímž získá kůže tmavou barvu.

Ještě vyřežte zátku a připevněte řemen na zavěšení a máte hotovo:-) Zátku můžete pojmout různými způsoby - dřevěnou, z kousku smotané kůže, dřevěnou obalenou kůží....
No, popravdě na funkční zátku, která doopravdy těsní a není nedobová (např. korková) vyhlašuji konkurz. Pokud máte nějaké informace tak sem s nimi:-)


POUŽITÁ LITERTURA
http://adamastorshire.co.za/chronicler/stormtidings/archive/as/bottle.html
http://www.bnf.fr/enluminures/manuscrits/aman10/i5_0040.htm
http://www.maryrose.org/lcity/cook/men3.htm
VIKINGOVÉ, Nurman Schulz & Verhulsdonk