RŮŽE
Rosa sp.

Je mnoho růží. Kdo z nás by je neznal. Kolik okrasných kultivarů již bylo vyšlechtěno. Jsou růže stromkové, křovité, popínavé, půdopokryvné..... mnoha barev, odstínů, mnoha tváří. Za všemi těmito okrasnými růžemi se krčí růže šípková, jejich planá příbuzná.... nebo spíš příbuzné, protože za planě rostoucími růžemi, které všichni jmenujeme šípkem se skrývá celá škála jednotlivých druhů. V klíčích k určování rostlin jsou druhy planých růží popsány celé stránky. Je jich taková záplava, že si na ně netroufám. Ptoč se to ostatně učit. Z hlediska fytoterapie, i z hlediska zavařování je to prostě jen šípek. Ale přesto, když sbírám na stráni, schovaná mezi keři a vysokou trávou letošní úrodu, nikdy nezapomenu obdivovat tvarovou různorodost plodů, jak se liší keř od keře. Nesou si své tajemství druhové rozmanitosti.

Rosa
Růže vrásčitolistá - divoce rostocí
na kraji parku, odkud zběhla

    Jak vypadají zahradní růže a co potřebují zde psát nebudu. Nejsem jejich pěstitel a mnozí to ví lépe než já. Ale aspoň vzpomenu růže, které pocházejí z mého dětství, které někdy vídám zazavřenými víčky. Vzpomenu na altán porostlý žlutou čajovou růží. Trochu již omšelý, ale lze z něj vdechovat vůni deště. Lze čichat k jednotlivým květům, dívat se na jejich eleganci, když začátkem léta začly kvést. Je to ale jen vzpomínka na vzpomínku, na vyprávění, které jsem slyšela, když jsem byla malá. Je to zvláštní, že se ta růže, kterou jsem neviděla zapsala do mého srdce. Jednou bych chtěla vejít do omšelého altánu skrytého ve žluté čajové růži. Ale růže jednu zimu pomrzla a ani ten ten altán, kde léta prý růstávala, jsem již nezažila. Ale třeba jednou potkám altán s růží...
Rosa
Růže - květ
    Další vzpomínka je již na růži kterou jsem poznala osobně. Snad bych ji měla někdy navštívit. Někdy na jaře, až začne kvést. Pokud bude ještě na svém místě. Pokud se k ní budu moci dostat. Vlastně tam rostly růže dvě. Jedna růžová a druhá bílá. Je zvláštní. že vzpomínám hlavně na tu bílou růži. Byly to  mohutné keře, každý rok obsypané spoustou květů. Rostly na jednom z dvorů, kam jsem si chodívala hrát se svou kamarádkou. Na dvoře přináležejícím k domu ve kterém bydlela. Hry pod keři. A vedle nich. A schvávačka v břečťanu. O pár dvorů a zdí byl byl dřevěný altán, ale tam žádná růže nerostla. Zato byly na zemi uvolněné dlaždice a pod nimi žily stinky.
Růže
Růže - plod
    Šípková růže je 1,5 - 2 m vysoký keř. Má rád slunce a suší polohy. Na jaře kvete bílými až růžovýni květy. Na podzim plodí šípky, jsou červené a bohaté na vitamín C. Roste vedle polí, na stráních a v lemech lesů. Hlavně v nížinách a středních polohách. Na horách je vidět spíše v zahrádkách.
    Recepty zde uvedené se týkají hlavně růží šípkových. Ale několik naopak vyžaduje růže okrasné, většinou s červenými květy. Takže pokud bude třeba použít jinou růži než šípkovou, poznáte to z uvedeného receptu. Pokud budete sbírat šípky, tak zralé, ale nepřemrzlé.ZAVAŘENINA Z RŮŽOVÝCH KVĚTŮ

1/2 kg korunních plátků z růží, 1 kg cukru (nebo medu), šťáva z jednoho citronu


Z červených n. růžových vonných růží otrháme květní plátky a odstraníme z nich bílé části. Plátky nadrobno nakrájíme, smícháme s polovinou cukru či medu a necháme 1-2 dny prosladit. Ze zbylého cukru (medu) a vody svaříme  sirup, přidáme do něho citronovou šťávu, proslazené růžové plátky a pomalu vaříme, až zavařenina zhoustne. Horkou zavařeninou naplníme skleničky, uzavřeme je víčky a necháme dnem vzhůru. Zavařeninu můžeme také v libovolném poměru kombinovat s jablky (jablka rozvaříme a na 1 kg směsi použijeme jen 600 g cukru).


ŠÍPKOVÉ CUKROVINKY

150 g moučkového cukru, 100 g strouhaných mandlí, 2 - 4 lžšípkové zavařeniny (podle hustoty), popř. krupicový cukr n. citronová či čokoládová poleva.

Šípkovou zavařeninu třeme s cukrem a mandlemi, až vznikne tuhé těsto. Ťesto rozválíne na výšku prstu a nakrájíme na čtverečky, kolrčka a pod. Cukrovinky necháme schnout 48 hodin.
Obměna: cukrovinky můžeme nejdřív obalit v krupicivém cukru a nabo po oschnutí potřít citrónovou n. čoko polevou.ŠÍPKOVÉ VÍNO OD EVÍKA*

3 kg šípků, 3 kg cukru, 10 l vody, droždí*

Cukr svaříme s částí vody, necháme vychladnout. Zbytek vody převaříme a také necháme vychladnout. Do 10 l demižonu dáme šípky, rozdrobíme droždí, zalijeme sirupem a doplníme vodou. Přikryjeme víčkem a necháme kvasit.
Když všechny šípky klesnou ke dnu, přetočíme do 5 - ti litrového demižonu. Necháme dokvasit. Stočíme do lahví.
Tohle je první víno, které jsem dělala. Recept jse dostala od paní učitelky ve škole. Potom jsem vaření vín zcela propadla a vyzkošela nejrůznější druhy, ale tohle dělám stále. Hlavně pro mámu. Moc jí chutná. Prý ho vařila už babička, když  byla máma malá:-)
Je to víno nenáročné. A navíc po stočení vína můžete šípky propláchnout a použít na tzv. druhák podle toho samého návodu.
*Místo droždí můžete samozřejmě použít klasické vinné kvasinky. Možná to i zlepší chuť. Ale droždí, to jsou také Saccharomyces:-)RŮŽOVÉ VÍNO*

2 l korunních plátků z vonných červených zahradních růží, 4 l vody, 1,5 kg cukru, šťáva z 1 pomeranče a 2 citrónů, kvasinky

Omytré korunní plátky vložíme do demižónu. Zalijeme vychladlým cukrovým sirupem, přidáme šťávu z pomeranče a citrónů a kvasinky. Uzavřeme kvasnou zátkou a necháme kvasit.
Po bouřlivém kvašení víno stáhneme hadičkou do jiné nádoby. Necháme dokvasit a stočíme víno do lahví. Víno zraje několik měsíců.